• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


Indie nu.1 Lahodný styl s příchutí kari a retra!
Napsal uživatel Dominik   

indieretro.jpgČlánek o jakémsi ''indie'' tu už sice je, ale připadá mi, že hodně lidí si představí pod pojmem ''indie'' kapely jako Asteria, Boys Like Girls nebo The Academy Is....Nemá smysl tu polemizovat, jak moc nebo jak málo jsou tyto kapely součástí indie. Věci jako například, že indie je od slova independent, což v době o které mluvím ( 80.léta) značilo odtrhnutí od chtíc nechtíc zpopularizovaného alternativního rocku jako byla třeba Nirvana už většina lidí asi ví.

Alternativní rockeři byla parta lidí, kteří vycházeli z myšlení punkerů, ovšem propagace jejich nekomerčních a nemainstreamových názorů nezdělovali zkrz ostrý a jednoduchý zpěv a anarchistické texty, ale skrz hravé melodie a upřímné někdy až drsné texty opepřené zvukem naprosté '' nečistoty'' ( žádné nahrávání v drahých nahrávacích studiích). Laicky řečeno ''změčkelejší víc hudebnější punkáči''. Nahrávání na lo-fi ( opak hi-fi), odmítání velkých nahrávacích společnosti, psaní nehitovek a intimní koncerty to všechno je ta velká polívka jménem ''indie''. Polívka to je i co se týče hudby. Mnoho indie kapel kombinuje prvky gothic rocku, reggae, folku, elektronickou hudbou a jazzem. Texty jsou neuvěřitelně kreativní, satyrické a vtipné zároveň.

 

Ukázka z písně Certain Romance od Arctic Monkeys

Neštvěte mě, oh tihle kluci že jsou v kapelách?

Děti hrajíc jako odpad s jejich tágy v rukách.

Jenom proto, že má pár možností.

Myslí si, že je to v pohodě když hraje jak čůrá*

 

Reakce na mnoho pseudo-rockových kapel v Británii a v USA ( zkrátka takoví ti 16ti letí patkaři, co natočí klip, kde zpívají falešně písničku o ničem)

retro_indie.jpgHodně kapel se podle mě pokouší o podobné věci. Udělají si páčo, pár piercingů slušivý tetování, takže z nich třináctileté holčičky padají do popelnic s kérkami jejich jmen na kalhotkách. Přitom do popelnic by měli přijít spíše ty kapely.

Zdálo by se, že není důvod to psát, že tenhle hudební styl je pro většinu hitparád nezkousnutelný a asi i nezjímavý a vyztačí si s Pussycat Dolls a Marečkem Ztracených. Jenže ejhle, co se nestane a Mando Diao kapela která je už svým vzhledem, tak antikomerční, že by je nevzali ani v TV Sedlák. TV Óčko ovšem vzalo jejich nový klip a udělalo z nich víceméně hit(Dance with Somebody) takže mě hodně znepokojuje představa, že to co se děje s Emo se bude dít i s Indie. Opravdu nemám žaludek na partičku vypatlaných třináctek, kteří budou mít na svých mobilech Marka Ztraceného a říkat o něm jaký to je indie boy, když zpívá o tom, jak se někdo ztrácí v paměti.

A pokud si někdo myslí, že indie je jenom parta blbců, co jsou na tolik špatní, že nedokážou sehnat slušného manažera a studio, tak tady jedna zprávička. Alternativní rockeři Kings of Leon ( vyhráli Grammy za nejlepší song Sex on fire).  A poslední, že Franz Ferdinand odmítli reklamu za 1 miliardu korun. Důvod? Prý by to zničilo to, co si léta budovali a za čím si vždycky budou stát.

K tomu myslím není třeba komentáře...

Lépe než já to řekl jeden neznámý autor, kterému moc děkuji

****** jsou spratkové, co se po škole poflakují po ulicích znuděného předměstí typického průmyslového města, nemají co na práci, hledají zábavu, kterou často objevují v krabičkách cigaret a dvou pivech, které jim většinou ani neprodají. Poslouchají si své oblíbené skupiny, které poslouchali i jejich tátové a strejdové, hrajou fotbal na parkovištích, co vypadají spíš jako vrakoviště, poflakují se obytnými čtvrtěmi, opuštěnými garážemi nebo skladištěmi. Krásný obraz přirozenosti undergroundu, bez všech přetvářek a vyčančaností dnešního showbyznysu. Oni ale tak opravdu působí, vidláci s kytarou v ruce. Dělají si, co chtějí, říkají si, co chtějí a hlavně hrají si, co chtějí. A v tom je kouzlo každého indie. Svoboda a nekonečnost. Nezávislost, která jim dovoluje vytvářet stále jasnější a osobitější styl, který je sice směsicí všech skupin britského rockového podsvětí, ale zato má náboj a chytlavost, která obsahuje narozdíl od ostatních chytlavých skupin z MTV, i svou uměleckou stránku.

 

Komentáře a dotazy k produktu  

 
#8 Mable 2017-05-15 23:00
Just what I was looking for, thank you for putting up.
 
 
+1 #7 PaoloPJ 2009-04-20 11:33
povedený článek líbí se mi
 
 
#6 FLeRisseQ 2009-03-03 14:14
Domi....nevim co k tomu říct....snad jen, že to, co napíšeš ty, má vždycky svůj určitý smysl :side: a je to moc hezký x)
 
 
#5 Bubu.Q 2009-02-23 16:19
Moc povedenej článek ..
Právě díky takovýhlemu kámošovi sem se tenkrát probrala a přestala bejt taková slípka a začla sem mít na všechno vlastní názory..On to sice neví ,ale do dneška sem mu za to přišerně vděčná :confused:
 
 
#4 bublinka.xD 2009-02-19 23:06
Musela jsem se sem registrovat 2x,protože ta první registrace mi kdovíproč nevyšla.
Článek je skvělej,když to čtu hezky pomalu tak to i chápu
Chcu zažít lahodný svět indie.. ach jo.
 
 
#3 Ali 2009-02-18 21:08
skvělý článek. více takových.děkuju za kvalitní čtení
 
 
#2 TeEwEska 2009-02-18 20:48
Powedenýýý :confused:
 
 
#1 Klery.Black.Widow 2009-02-18 12:04
:kiss: pěkný...
 
 

Reklama